9. 10. 2016 Zdeněk Merta získal Cenu Divadelních novin za fotografie pro knihu Divadelní pouť
První knižní publikace o unikátním umělecko-společenském fenoménu Prahy a českého neoficiálního umění druhé poloviny 80. let dvacátého století – o Divadelní pouti let 1985–1989 – vznikla ve spolupráci Pražské scény s nakladatelským programem pražské Retro Gallery. Autory publikace jsou zakladatelé Divadelní pouti – Václav Kotek, Jakub Krejčí a Karel Makonj. Knihu doprovázejí četná svědectví přímých účastníků a bohatá dokumentace, v níž významnou roli hrají právě fotografie oceněného Zdeňka Merty, jimiž zejména se vracíme do atmosféry legendárních časů na Střeleckém ostrově, ale i na jiných místech, kam pouť zavítala, k produkcím Divadla bratří Formanů, Kleplova rodinného loutkového divadla, kočující skupiny Radima Vašinky, Rodiny Váňovy s Evou Holubovou, Pouťového promenádního orchestru, Václava Koubka a desítek dalších umělců a tehdejších studentů uměleckých škol.
30. 3. 2016 Dvě novinky české teatrologie v Café Montmartre
Druhý díl trilogie Rytmus, tvorba, divadlo od Bohumila Nusky a dílo Jana Vedrala Horizont události – Dramaturgie řádu, postdramaturgie chaosu byly společně uvítány v salonku pražské kavárny Montmartre. Zleva vidíme profesora Jana Vedrala, dramaturga a autora Milana Šotka, choreografa Františka Pokorného a profesora Bohumila Nusku.
30. 6. 2015 Dvě nominace pro svazek Kamil Lhoták a kniha
Velký reprezentativní svazek Kamil Lhoták a kniha, který vznikl ve spolupráci Pražské scény a nakladatelství Vltavín, se dočkal hned dvou nominací: v klání o „nejlepší české knihy roku“ MAGNESIA LITERA 2015 v kategorii Nakladatelský čin a v soutěži Nejkrásnější české knihy za rok 2014, vyhlašované Památníkem národního písemnictví, v kategorii Knihy o výtvarném umění, kde tento titul postoupil do užšího výběru a je takto vystavován a publikován. Kniha se také dočkala řady rozsáhlých a fundovaných recenzí: V Lidových novinách (Jiří Machalický), Hospodářských novinách (Naďa Klevisová), v Deníku (Blanka Frajerová), Hostu (Ivan Adamovič), v Divadelních novinách (Vladimír Hulec), dále v Ateliéru, Art & Antique apod. a kniha byla dvakrát — i velmi podrobně — prezentována a komentována Jan Lukešem a Janem Schmidem v Literární revue 333 na ČT art.
16. 6. 2015 První kniha o imerzivním divadle u nás
Nakladatelství divadelní literatury Pražská scéna již v minulosti u nás poprvé knižně představilo několik zásadních divadelních a uměleckých fenoménů: nový cirkus, site specific, ekologické a šetrné divadlo (pod názvem Udržitelné divadlo) a nyní také novinku: Imerzivní divadlo.
Režisér Ivo Kristián Kubák, reprezentant tohoto nového typu divadelnosti, za takové považuje divadlo, které nerozlišuje mezi jevištěm a hledištěm, do něhož je divák vnořen, je jím plně obklopen a je jeho součástí. Autor toto všeobklopující divadlo provozuje se svým souborem Tygr v tísni ve Vile Štvanice. Jejich projekt GOLEM Cube se stal i součástí české expozice Pražského quadriennale 2015 a v rámci této mezinárodní akce byla ve Vile Štvanice pokřtěna i Kubákova česko-anglická publikace Imerzivní divadlo a média.